psi psycholog
 
   
 
Przeczytaj także:
Kiedy pojawia się problem
Jak wygląda konsultacja
Zawód zoopsychologa
Temat miesiąca
 
inż. Katarzyna Sapierzyńska
psycholog zwierząt
specjalista terapii zachowania psów
członek PTE
założycielka CPiS PERFECT DOG
hodowca
 
 
 

Kiedy pojawia się problem

 

Nasi pupile też mają najrozmaitsze problemy natury psychologicznej. Mechanizmy ich powstawania mogą być bardzo różne, tak samo jak nasilenie problemu i częstotliwość jego występowania. Kiedy pojawia się problem nie należy zwlekać z udaniem się do specjalisty. Problem nie minie sam - a odwlekanie konsultacji z psychologiem zwierząt  utrwali tylko niepożądane zachowania, czyniąc późniejszą terapię dłuższą i trudniejszą.

 

 Kiedy pojawi się problem... jak najszybciej zadzwoń po pomoc. Odpowiednio wczesna interwencja specjalisty jest gwarancją sukcesu.

 

Jeśli nie wiesz, jak rozwiązać problem Twojego psa - służę poradą psychologiczną.

 
 
 

Niektóre problemy Naszych pupili

Problemy wychowawcze ze szczeniętami...

Szczenięta potrafią odwrócić życie swojego właściciela do góry nogami. Piszczą... załatwiają się w miejscach w których właściciel sobie nie życzy... gryzą najrozmaitsze przedmioty, jakie tylko znajdą się w zasięgu ich ostrych ząbków.... Nie ma przy tym żadnego powodu, aby szczenięta zachowywały się inaczej - tak stworzyła je natura, dlatego to na Nas  - na właścicielach spoczywa obowiązek wychowania malucha na mądrego i posłusznego psa. Właściwe działania wychowawcze w okresie szczenięcym są kluczem do sukcesu - braki powstałe w tym okresie będą bardzo trudne do nadrobienia w późniejszym życiu zwierzęcia - dlatego nie czekaj - rozwiązuj problemy wychowawcze ze szczenięciem na bieżąco. Pamiętaj o konieczności dostarczania szczenięciu pozytywnych bodźców rozwojowych - socjalizuj szczenię zanim będzie za późno.

 

 

  Podkradanie jedzenia...

Psy uwielbiają wynajdować i podkradać jedzenie... a ich naturalny instynkt zabrania im "marnowania" czegokolwiek, co nadawałoby się do zjedzenia i nieważne, że jest to akurat Nasza kanapka. Jeśli dodamy do tego fakt, że jedzenie jest najsilniejszą siłą sprawczą w świecie zwierząt - mamy odpowiedź na pytanie - dlaczego Nasze psy kradną.  Zamiłowanie do polowania na jedzenie znajdujące się na stole  możemy z dużym powodzeniem kontrolować poprzez wprowadzenie odpowiedniego program terapii behawioralnej.

 
 
  Zachowania niszczycielskie...

Zachowania niszczycielskie dotyczą ogromnej grupy psów. Czy też Nasz pupil z zamiłowaniem pożera swoje legowisko, Nasze Kapcie, dywan, czy ulubioną sofę - mamy do czynienia z zachowaniami destrukcyjnymi. Mimo, iż z punktu widzenia psa zachowania te stanowią poniekąd sposób na poznawanie świata (szczególnie u szczeniąt) dla Nas właścicieli są bardzo kłopotliwe.

Mechanizmy skłaniające psa do niszczenia przedmiotów, które , znajdują się w jego otoczeniu, są różne. Zachowaniom niszczycielskim towarzyszy zwykle stres spowodowany pozostawieniem psa w miejscu odosobnienia bądź nuda. W przypadku psów wykazujących zachowania niszczycielskie konieczna jest pomoc specjalisty, jako że problem szybko przybiera na sile.

 
 
  Agresja...

Agresja to szczególnie trudny problem behawioralny psów, trudny także dla właściciela - którego pupil stanowi zagrożenie czy to dla ludzi, czy dla innych zwierząt.

Każdy odpowiedzialny właściciel zachowującego się agresywnie psa powinien zwrócić się o pomoc do specjalisty - psychologa zwierząt. Bez względu na typ agresji przejawiany przez pupila - możliwie najszybciej należy wprowadzić terapię zaburzeń zachowania. 

 
 
  Jeżeli te lub inne problemu utrudniają życie Tobie lub innym w Twoim otoczeniu, niezwłocznie skontaktuj się ze mną - z całą pewnością Ty i Twój pupil potrzebujecie pomocy.

Nie skreślaj swojego psa...

Zadzwoń po pomoc!

 

 

Katarzyna Sapierzyńska

psycholog zwierząt

 
 
 
| kontakt@psipsycholog.pl | Tel.: 508 845 875 |
Psi psycholog
psi psycholog | psycholog zwierząt pozycjonowanie stron